בית הספר הדמוקרטי בבקעת אונו
מקום ללמידה, חקירה וסקרנות הקיימים בכל ילד,
מקום המעודד ללמוד בתשומת לב עצמאות, בחירה וחופש.


כתבות ועוד

כתבות על בית הספר שלנו
כתבות על בתי ספר דמוקרטיים אחרים ועל החינוך הדמוקרטי
כתבות אחרות
~ כתבות משנים קודמות ~

5/12/08: עיתון ידיעות אחרונות "מקומי": קרית אונו: זכות הבחירה - פרויקט מחויבות אישית, שנתפס לעיתים על ידי תלמידים כמטלה מכבידה, קיבל תפנית בבית הספר הדמוקרטי, שם בוחרים התלמידים היכן להתנדב.

20/6/08: עיתון ידיעות אחרונות "מקומי": מכה לדמוקרטיה - בבית הספר הדמוקרטי בקרית אונו מדווחים על רשימת המתנה מתארכת של תלמידים, עקב בעיית המבנה הקטן של המוסד, אבל ראש העיריה מצהיר: "אין אפשרות להקצות להם מבנה גדול".

4/3/08 "וואלה": גלאון: "מערכת החינוך בפ"ת הופכת למעוז גזעני" - לדבריה, יש לשבץ תלמידים יוצאי אתיופיה כפי שמשבצים את שאר התלמידים בעיר.

27/3/08 "NRG": הודות לטרנד הירוק: שיפור בידיעת הארץ - עשרת אלפים תלמידי השתתפו בחידון "ארץ מולדת" לגיאוגרפיה. לאחר שנים של תוצאות מביכות נרשם השנה שיפור הנזקף לזכות העלייה במודעות לסביבה.

26/3/08 "NRG": מסמנים את התלמידים האלימים - עיריית הרצליה ביקשה ממנהלי בתי הספר להעביר לה שמותיהם של תלמידים שעלולים לפגוע בילדים אחרים. חלק מההורים זועמים: "רשימות שחורות הן לא הדרך".

26/3/08 "וואלה": החל משנה הבאה: תלמידי ישראל יפסיקו לשנן - שרת החינוך יולי תמיר הודיעה על ביטול "תוכנית 100 המושגים", שחייבה את התלמידים לשנן מושגים במורשת ישראל. "מעבר משינון לחשיבה".

26/3/08 "YNET": אושר בקריאה טרומית: זרם חינוך חילוני-דתי - על פי הצעה של חברי הכנסת מלכיאור וטרטמן, יוקם בארץ זרם חינוך שלישי שישלב בין דתיים וחילונים. הוא יתבסס על מערכת החינוך הממלכתית עם דגש על ערכים יהודים. ח"כ מלכיאור: "מדובר במהפכה רבתי בחינוך בישראל".

26/3/08 "YNET": משרד החינוך התחרט: ימשיך לתת ארוחה חמה - נציגי המשרד הודיעו בוועדת החינוך כי ימחקו מהצעת חוק חדשה סעיף המאפשר החלפת ארוחה חמה לתלמידים בארוחה רגילה, מחשש שההצעה לא תזכה לאישור הכנסת. ח"כ מלכיאור: "ארוחה רגילה היא מתכון ברור לצמצום התפריט לממדים של סנדוויץ'". ועדת החינוך דחתה דרישה להרחיב את מפעל ההזנה למוסדות חרדים.

26/3/08 "וואלה": צו פיוס עוד בבתי הספר - הכנסת אישרה הצעת חוק לפיה יוקם זרם ממלכתי חילוני -דתי. בזרם החינוך החדש ילמדו דתיים וחילונים ערכים יהודים בגישה פלורליסטית.

25/3/08 "YNET": "המזון בבתי הספר בארץ במצב קטסטרופלי" - ועדת החינוך של הכנסת דנה בתפריט הלא-בריא - והאסור על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך - שנמכר במחירים מופקעים וללא פיקוח תברואתי מספק במזנונים ובקיוסקים בבתי-הספר בישראל. חקיקה בעניין לא קיימת עדיין, והשינוי תלוי ברצונם הטוב של הגופים השונים.

25/3/08 "NRG": אין כסף לחוק חינוך חובה עד י"ב - הכנסת אישרה בעבר את הרחבת חוק חינוך חובה, אך מתברר שאין כסף ליישמו. העתירה לבג"ץ בדרך.

24/3/08 "YNET": כל תלמיד רביעי יזכה לסיוע בקבוצות קטנות - משרד החינוך הודיע כי החל משנת הלימודים הבאה יתווספו למערכת החינוך 900 אלף שעות, בהן יזכו התלמידים לשיעורים בקבוצות קטנות של שלושה או ארבעה. ב-600 בתי ספר יחל תהליך של צמצום מספר הילדים בכיתה ל-32.

24/3/08 "YNET": משרד החינוך: האוצר פוגע בחוק החינוך החדש - בדיון בוועדת החינוך של הכנסת אמרה מנכ"לית משרד החינוך כי האוצר משבש את יישום החוק, שהורחב את כיתה י"ב. במשרד האוצר אמרו שלא יחרגו ממסגרת התקצוב הסטנדרטי כדי למנוע נשירה מבתי ספר. ח"כ מלכיאור: "הכנסת לא תאפשר לאוצר לעשות מהחוק חוכא ואיטלולא".

24/3/08 "וואלה": משרד החינוך: "האוצר פוגע בחוק חינוך חובה" - בדיון שנערך בוועדת החינוך אמרה מנכ"לית המשרד שלומית עמיחי, כי "ללא הכלים המתאימים נעשה את מלאכתינו בחסר גדול".

24/3/08 "וואלה": תקציב החינוך הטכנולוגי קוצץ ברבע ב-2007 - כך עולה מדו"ח חדש שהוכן במרכז המחקר והמידע של הכנסת. היקף הלומדים בזרם זה עומד על כ-37%, לעומת 65% באיחוד האירופי.

24/3/08 "וואלה": תמיר: "מערכת החינוך תעבור שינוי מהותי" - שרת החינוך הציגה את תכנית "אופק חדש", במסגרתה יוקטנו הכיתות ב-600 בתי ספר ויתווספו 900 אלף שעות לימוד "פרטניות".

24/3/08 "NRG": מחזירים את הכוח למורים - מכללת גבעת וושינגטון החליטה להתאים את הכשרת המורים למציאות הישראלית החדשה והלא סימפטית: הסטודנטים ילמדו להתמודד עם התלמידים האלימים.

23/3/08 "וואלה": פעילים אתיופים: "רוצים בתי ספר נפרדים" - הכישלון בקליטת תלמידים בני העדה הביאו לקולות הקוראים להפסקת תוכנית האינטגרציה. המתנגדים: "טעות שתמנע שילוב בהמשך".

20/3/08 "YNET": עקב גל אלימות: לא לומדים בבאר-טוביה - בית הספר התיכון האזורי סגר שעריו ליום אחד כדי לנסות למצוא פתרון לשורת מקרי אלימות קשים, ששיאם בשחיטת כ לב. "עונשי השעייה לא מרתיעים", אמרה אמו של נער שהוכה, וצוות בית הספר התבקש לגבש קוד התנהגות מעודכן .

20/3/08 "וואלה": תמיר יוזמת: פטור מלימודי הליבה לישיבות - זאת בתמורה להפחתה בהעברת תקציבים. לדבריה, החרדים מקדמים חקיקה "שתקבע חובת תקצוב מוסדות חינוך ייחודיים"

20/3/08 "וואלה": הצעת חוק: תלמידים יחויבו ללמוד על הסביבה - לפי הצעה החוק, תלמידים במוסדות חינוך יחוייבו לבקר במוזיאונים ובמוסדות העוסקים בהגנת הסביבה.

19/3/08 "וואלה": בשנה הבאה: כיתות של 32 תלמידים - כ-500 בתי ספר יזכו להנות מהפחתת מספר תלמידי ז' ו-י' בכיתה. יישום התוכנית יחייב תוספת של 8,000 כיתות.

18/3/08 "וואלה": חשד: נערים התעללו בבן 15 במוסד חינוכי ליד חיפה

18/3/08 "NRG": החינוך החילוני נעלם מירושלים - מוסדות החינוך החילוניים נסגרים בקצב ורק השנה חלה ירידה של 26 אחוזים בהרשמה לכיתות א'.

18/3/08 "NRG": האם תקפה את מנהלת ביה"ס - תושבת צפת שזעמה על הרחקת בתה מביה"ס, תקפה את המורה, המנהלת ושוטרים שהגיעו לעצרה.

18/3/08 "YNET": תקפה את המנהלת כי השעתה את בתה מביה"ס - תושבת צפת זעמה על מנהלת בית ספר שהשעתה לשלושה ימים את בתה, תלמידת כיתה ג', בשל בעיות התנהגות. בין השתיים פרץ ויכוח, והאם הזועמת התנפלה על המנהלת באגרופים - עד שהפילה אותה לרצפה. המנהלת פונתה לטיפול רפואי, והאם נלקחה לחקירה.

18/3/08 "וואלה": תלונה נגד ביה"ס שביצע חיפוש בתלמידיו - בעקבות חיפוש שבוצע בגופם של מאות תלמידי ביה"ס, קובלת המועצה לשלום הילד: "איש מהמבוגרים לא היה מוכן לעבור חיפוש כזה".

17/3/08 "YNET": "אורט": נתגמל מורים בהתאם להישגי התלמידים - תוכנית חדשה של רשת "אורט", בהשקעה של 150 מיליון שקל, נועדה לשפר את ההוראה באמצעות תגמול למורים מצטיינים. עם זאת, יש מורים שמטילים ספק ביכולת התוכנית לממש את מטרותיה. "לפעמים המורה המצטיין האמיתי נמצא בכיתות החלשות", אומרת אחת המורות.

14/3/08 "NRG": המנהל השעה, הנער שלף סכין - תלמיד תיכון בן 16 שהושעה מבית הספר לאחר שהשליך נפצים בטיול איים "לשחוט" את המנהל עם סכין.

14/3/08 "וואלה": הערכה: 600 ארגונים פרטיים פועלים בבתיה"ס - התוכניות שמפעילים ארגונים אלו יבדקו לראשונה. המטרה: יצירת בסיס נתונים שיאפשר להחליט כיצד לפעול מול הגופים החיצוניים.

13/3/08 "וואלה": ניסוי בבתי המשפט: ילדים יביעו את עמדתם - נציגי בתי המשפט לענייני משפחה בירושלים ובחיפה יציעו לילדים בגילאים 18-6 ליטול חלק פעיל בהליכים שקשורים אליהם.

17/3/08 "YNET": משרד החינוך יבחן תוכנית לצמצום פערים לחלשים - בארצות הברית הקפיצה תוכנית "קיפ" את שיעורי הקבלה וסיום הלימודים של בני השכבות החלשות לאוניברסיטאות מ-7% לפני הפעלת התוכנית ל-90% כיום. בוועדת החינוך של הכנסת התלהבו מהתוכנית, וחבריה ביקשו משרת החינוך לבחון את פרטיה כדי לנסות לצמצם פערים.

15/3/08 "NRG": מורים בלי חשבון - לא רק התלמידים אשמים? מחקר חדש מגלה כי לא פחות מ-80% מהמורים לחשבון בחינוך היסודי, כלל לא עומדים בדרישות שקבע משרד החינוך עצמו.

10/3/08 "רדיו 90FM": תלמידי בית הספר הדמוקרטי ברעננה מחו מול בניין העירייה - התלמידים למדו הבוקר שיעור באזרחות מול הבניין ומחו על סירוב עיריית רעננה לתת להם מבנה קבוע. ראיון עם הילה קוק, תלמידת כיתה ז' בבית הספר הדמוקרטי.

10/3/08 "וואלה": האליטה לנען חינוך טוב יותר - למתנ"ס בית דני בשכונת התקווה הגיעה האליטה העסקית לרגל השקת פרויקט "הכל חינוך", למען קידום החינוך בישראל.

10/3/08 "LOCAL רעננה": הצעה: להעביר את בית הספר הדמוקרטי להרצליה - חבר מועצת עיריית הרצליה, ירון עולמי, הגיש הצעה לסדר לפיה יעבור בית הספר הדמוקרטי ברעננה, למבנה בית הספר הרצל לשעבר, בהרצליה.

10/3/08 "NRG": לכו ללמד - לפני שתגישו ניירות עמדה להצלת מערכת החינוך, קובי ניב מציע שתבלו יום אחד בכיתה.

10/3/08 "NRG": דוברת מקדם חקיקה בחינוך - לאחר היעדרות של שנתיים, חוזר מחבר דוח דוברת לזירה הציבורית כאחד מראשי תנועת "הכל חינוך".

9/3/08 "הארץ": למה כובע עף לגובה - ילדים בהחלט מתעניינים בשאלות מדעיות ובנות אפילו יותר מבנים, אבל לאו דווקא במה שבוחרים ללמד אותם בבית הספר - כך גילתה אילת ברעם-צברי בעבודת הדוקטור שלה. היא מאמינה שפשוט צריך לשאול את הילדים מה הם רוצים לדעת.

6/3/08 "וואלה": הסייעת בוטלה, הילד בבית - וההורים נתבעים - הורי ילד מוגבל נאשמים בעבירה על חוק חינוך חובה כי לא שלחו את ילדם לביה"ס. הסיבה: משרד החינוך ביטל את זכותם לסייעת.

6/3/08 "וואלה": מחקר: בישראל מחשב אחד לעשרות תלמידים - ישראל נמצאת בשליש התחתון מבין 22 מדינות, מבחינת מספר המחשבים לכל תלמיד. "זו מדינה שאמורה להיות מעצמת היי טק".

5/3/08 "רדיו 90FM": ביה"ס הדמוקרטי נגד עיריית רעננה - הורי ביה"ס הדמוקרטי ברעננה רוצים מבנה קבוע. העירייה מתנגדת וקוראת להם לשלוח את ילדיהם לבתי הספר בעיר.
ראיון עם אריה שחם, יו"ר העמותה בביה"ס הדמוקרטי רעננה


6/3/08 "וואלה": חינוך דמוקרטי - גם בחטיבות הביניים - משרד החינוך מבקש ליישם את עקרונות החינוך הדמוקרטי גם בחטיבות. תמיר: "אחד הפרויקטים היפים שנעשו בשנים האחרונות".

5/3/08 "YNET": פ"ת: התקרה קרסה, התלמידים היו בהפסקה - תקרת כיתה בבית ספר בפתח-תקווה קרסה, דקות לאחר שהתלמידים יצאו להפסקה. איש מהם לא נפגע, אך לכיתה נגרם נזק כבד.

4/3/08 "הארץ": משרד החינוך רוצה ליישם את עקרונות החינוך הדמוקרטי בחטיבות הביניים - המודל של חטיבות הביניים בבת ים: "מפגש שחרית", "חוזה למידה אישי" וביקורי בית במשפחות התלמידים.

3/3/08 "חדשות HOT": מאה תיקי בית-ספר - ראש עיריית רעננה אינו מסייע לבית ספר הדמוקרטי בעיר.

28/2/08 "NRG": שוב: תלמיד בתיכון תקף מורה - תלמיד בן 17 מבי"ס ברחובות הכה את המורה שלו, שהורה לו להשליך את קליפות הגרעינים שפיצח לפח.

12/2/08 "וואלה": ירידה משמעותית בנשירה ממערכת החינוך - שיעור הנשירה עמד בשנה שעברה על 4.1% לעומת 5.4% בשנה קודם לכן. הפערים בין המגזרים ממשיכים להיות גדולים.

6/2/08 "NRG": כל תקיפת מורה תביא להשבתת בית הספר - יו"ר הסתדרות המורים בחיפה הכריזה מלחמה על מעשי האלימות נגד מורים בצפון, והורתה להשבית את הלימודים לשעה בבית ספר שבו תהיה תקיפה.

5/2/08 "NRG": נכשל במבחן והכה את המורה - תלמיד בכיתה י"א מאזור העמקים לא השלים עם כישלונו במבחן מתמטיקה ותקף את המורה באלה.

3/2/08 "NRG": ילד בן 8 פתח בשביתת מחאה במהלך השיעור - תלמיד בכיתה ב' מחה על עלבון שספג מחברו בדרך מקורית: הוא ישב מתחת לשולחנו במשך כ-4 שעות. המורה דרשה שיקום, אך כשלא הסכים לימדה כרגיל.

23/1/08 "NRG": תוכנית תמיר לצמצום הכיתות - שרת החינוך הציגה בכנס הרצליה את עיקרי תוכניתה: השקעת 2.3 מיליארד שקל והגברת יחס אישי.

27/12/07 "NRG": תלמיד היכה מורה בבית הספר - תלמיד בקריית-ים תקף מורה, לאחר שניסתה להתערב בקטטה. "בסך הכול ניסיתי לעזור", סיפרה.

14/12/07 "וואלה": "התלמידים לא יספיקו ללמוד לבגרות החורף" - בארגון המורים מעריכים כי לא יספיקו להכין את התלמידים לבחינות בזמן. משרד החינוך הבטיח לצמצם את החומר שייכלל בבחינות.

6/11/07 "הארץ": כמה שוחק להיות מורה

29/11/07 "וואלה": למרות השביתה: ירידה באלימות הנוער - מתחילת השביתה בתיכונים חלה ירידה במספר העבירות בהן היו מעורבים בני נוער ביחס לשנה שעברה. רק בעבירות סמים נרשמה עלייה.

28/11/07 "וואלה": מאז השביתה: פחות עבירות רכוש ומין בקרב הנוער

26/10/07 "YNET": תלונה: מורות היכו תלמידים באשקלון - אמו של ע', תלמיד כתה א' בבית ספר בעיר, סיפרה כי נפצע בעינו לאחר שמורתו דחפה אותו. אביה של ל' סיפר כי מורה אחרת העיפה את בתה וגרמה לה לשטף דם פנימי בעינה. הילדים המפוחדים מסרבים ללכת לבית הספר. המשטרה חוקרת .

25/10/07 "YNET": רן ארז: דוחפים תלמידים לכיתה כמו סרדינים - מארועי שביתת המורים.

24/10/07 "וואלה": המחיר הסמוי של הרפורמה במערכת החינוך - בעוד ששרת החינוך מתגאה בהעלאת שכרם של מורי היסודי, מתברר שאת המחיר ישלמו עובדים במשרד החינוך ובעיקר התלמידים.

21/10/07 "YNET": "ביטול חינוך החובה בי"א-י"ב - זדון ואיוולת" - במסגרת חוק ההסדרים מבקש משרד האוצר לבטל את החוק שמאריך את לימודי החובה. "ביטול החוק ישליך לרחובות 30-40 אלף תלמידים", הגיב ח"כ אורלב. "בישראל החינוך לא מעניין אף אחד, רואים בו הוצאה ולא השקעה", הוסיף ח"כ מלכיאור.

2/10/07 "וואלה": בבית ספר חרדי: חינוך גם להורים - נערה מהצפון לא התקבלה לתיכון משום שאמה "לא צנועה". הרב ללום: הטיעון משמש לעיתים מסווה להצדקת גזענות כלפי ילדים מזרחיים.

21/9/07 "וואלה": החינוך החרדי: תמיר לא מחכה לבג"ץ - משרד החינוך מאפשר למוסדות חרדים במימון המדינה לבקש פטור מלימוד תוכנית הליבה, לפני דיון בג"ץ בנושא בשבוע הבא.

~ כתבות משנים קודמות ~
Graphics created by School Icons