בית הספר הדמוקרטי בבקעת אונו
מקום ללמידה, חקירה וסקרנות, הקיימים בכל ילד
מקום המעודד ללמוד בתשומת לב, עצמאות, בחירה וחופש


האדם הקדמון
עדכון
29/12/08:

שלום לכולם,

הנה עדכון על הנעשה בשעורי האדם הקדמון:

קורס האדם הקדמון מתקיים בשתי קבוצות רב גילאיות של החטיבה הצעירה. הנושאים, המושגים ודרכי הלמידה שבחרתי מכוונים לדבר אל מגוון הגילאים ונראה כי אכן מן הגן ועד כתה ג' הילדים מוצאים ענין בפעילויות המגוונות.

התחלנו את השנה בקריאת הספר "איך האדם הקדמון המציא לגמרי במקרה את הקבב הרומני" מאת מאיר שלו. בעקבות הטקסט והציורים שאלנו שאלות על האדם הקדמון ועל התקופה בה חי וענינו עליהן באמצעות מידע שהובא לכתה והתנסויות.
הנה כמה דוגמאות:

כשראינו בספר אדם קדמון נמוך ועגלגל בעל שער ארוך, שאלנו: כיצד נראה האדם הקדמון? בדקנו בספרים ומצאנו שלתפיסת חוקרי היסטוריה ומדע, האדם הקדמון התפתח מהקוף. ראינו סוגים שונים של האדם הקדמון וניסינו לבדוק על עצמנו מדוע הזדקף הקוף בהפיכתו לאדם. כשהלכנו כפופים ראינו שבצורה כזאת אי אפשר לראות אוכל שנמצא גבוה יותר או רחוק יותר ממקומנו וגם, קצת כואב לנו בגב וברגלים... התשובות אליהן הגיעו הילדים מתוך ההתנסות היו ממש זהות לאלו של החוקרים.

שאלה נוספת ששאלנו היתה בעקבות ציור בספר בו ראינו תמונות וציורים במערות בהן גר האדם הקדמון. שאלנו: מה צייר האדם הקדמון ומדוע? לשם כך ציירנו ציורים של דברים שאנחנו מאד רוצים שיהיו לנו או שיקרו לנו. התשובות לשאלתי - האם העובדה שציירנו משהו שאנחנו מאד רוצים תגרום לכך שהדבר יהיה בידינו? - היו חלוקות. וכאן, למדנו כי האדם הקדמון ממש האמין שאם יצייר חיה אותה ירצה לצוד, הציד יהיה מוצלח.

ואם בענין ציד עסקינן, התנסנו בהתנהגות שקטה וקשובה כזו שמאפשרת יציאה לציד של האדם הקדמון. ובין כל אלו, הכנו מאובנים, צפינו בפרק של היה היה ויצאנו לטיול במערות האדם הקדמון בכרמל וממש ראינו היכן הוא חי! (הידעתם? מדובר באתר היחידי בארץ המציג רצף תרבויות פרהיסטוריות, כלומר זהו האזור היחידי בו חיו כמה סוגים של אנשים קדמונים).

מושגים שלמדנו: פרהיסטוריה, אבולוציה, הומו האביליס (האדם היוצר, הראשון שמזוהה כאדם), מאובן.

ומה אחרי חנוכה?

לאחר החג, נתחיל בהמחזת אפיזודות מחיי האדם הקדמון: איך נפגשו הילדים אחה"צ? מה עשה כשהתעורר בבוקר?....

מאחלת לכולנו המשך למידה מהנה, אני מאד נהנית מהלמידה המשותפת,

שלכם,

שרוןGraphics created by School Icons